Haberler

Nymphaea Bursa Şirketler Basketbol Ligi 2013-2014 Başladı
 Bu sene 4.sezonu, 21.Aralık Cumartesi günü yapılan maçlarla başlayan Bursa Şirketler Basketbol Ligi (Bursa Company Basketball League) bu sezon yoluna Nymphaea Bursa Şirketler Basketbol Ligi ismiyle devam ediyor.

Borusan Holding, Bosch, Coşkunöz Holding, Doğu Pres, Emine Örnek Eğitim Kurumları, Karsan, Orhan Holding, OYAK Renault, Şahinkaya Koleji, Üstünberk Holding ve Valeo’nun katılım sağladığı sezonun ana ve isim sponsoru Nymphaea Thermal Spa oldu. Sağlık sponsorunun geçtiğimiz 2 sezonda olduğu gibi Medical Park Bursa Hastanesi olarak kaldı. Ligin destek sponsorları ise ARC Güvenlik, Baskiji,  Crown Plaza ve Mirano Restaurant.

11 kurumun katıldığı ligin statüsü; tek devreli lig usulü oynanacak maçların ardından, seri playoff maçları ve tek maç üzerinden oynanacak final maçı ile sezonun şampiyonu belli olacak.

21.Aralık günü başlayan Nymphaea Bursa Şirketler Basketbol Ligi 2013-2014 Sezonu’nun ilk maçı geçen sezonun şampiyonu Bosch ile Valeo arasında oynandı. Karşılıklı sayılarla başlayan maçta, ikinci çeyrekten itibaren Valeo maça ağırlığını koyan ekip oldu. Devrenin sonuna doğru Bosch toparlanmaya çalışsa da Valeo buna maç boyunca izin vermedi ve sahadan 71-42 galip ayrılan taraf oldu.

Günün iknici maçında; geçen sezonun 4.sü Coşkunöz Holding ile BCBLeague 2011-2012 Sezonu şampiyonu OYAK Renault karşı karşıya geldi. Kıran kırana bir mücadele ile tamamlanan ilk devre sonucunda; OYAK Renault soyunma odasına 18-16 önde gitti. Maçın ikinci devresinde daha hızlı başlayan ekip Renault oldu. Dış şutlarda da oldukça yüksek bir yüzdeyle oynayan Renault son çeyreğe de 18 sayı farkla girdi. Son çeyrekte Coşkunöz Holding farkı 12 sayıya kadar düşürsede Renault 53-35lik skorla 2 puanı kapan takım oldu.

Pazar günü ise Üstünberk Holding ile Emine Örnek Eğitim Kurumları arasında oynanan mücadele ile başladı. Maça hızlı başlayan takım Üstünberk Holding oldu. Çember altını da iyi savunan Üstünberk ilk çeyreği 19-15 önde kapadı. Örnek Kolej ikinci çeyrekte toparlansa da syounma odasına 1 sayı geride gitti. Maçın iknici devresinde daha düzenli oynayan takım üstünberk oldu ve farkı 13 sayıya kadar çıkardı. Maçın son çeyreğinde Örnek Kolej farkı 6 sayıya kadar indirsede, Üstünberk Holding 72-59luk skorla maçtan galip ayrıldı.

Haftanın son maçında ise; Karsan ile Borusan Holding karşı karşıya geldi. Sert savunmayla maça başlayan Karsan takımına karşın Borusan Holding takımı da sayı üretmekte zorlanınca maçın ilk devresi 41-23 Karsan üstünlüğüyle sona erdi. 3. Çeyreğin başında bu sefer daha başarılı savunma yapan ekip Borusan oldu. Hücumda da etkili olan Borusan farkı indrimeyi başarsa da Karsan toparlandı ve haftanın son maçında sahadan 70-47 galip ayrılan takım oldu.

Haftanın 5’i olarak; Can Kaya Üstünberk (Üstünberk Holding), Olgar Saydam (OYAK Renault), Ömer Gültekin (Karsan), Hüsnü Güler (Valeo), Murat Manas (Emine Örnek Eğitim Kurumları) olarak seçildi. Haftanın takımı geçen sezonun 3.sü olan Emine Örnek Eğitim Kurumları’nı yenen Üstünberk Holding olurken, haftanın antrenörü de Üstünberk Holding takımından Uğur İskit seçildi. Haftanın hakemi ise; Üstünberk Holding – Emine Örnek Eğitim Kurumları maçını yöneten Celal Pişman seçildi.

04-05 Ocak haftası oynanacak maçlar ile devam edecek olan Nymphaea Bursa Şirketler Basketbol Ligi, grup maçları 22.Mart tarihinde sona erecek ve ardından playofflar başlayacak.

Haberlerin detayları, fikstür, maç ve sezon istatistiklerine www.bcbleague.com adresinden ulaşabilirsiniz.